Comhome.pl

Informacje o budownictwie, architekturze, domu i ogrodzie

Jak ustalić wielkość hali produkcyjnej? Sprawdź!

ByRedakcja

lip 19, 2023
Jak ustalić wielkość hali produkcyjnej? Sprawdź!

Projektując halę produkcyjną, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Jednym z najważniejszych jest jej wielkość odpowiadająca potrzebom i możliwościom prowadzonego biznesu. Jak ją ustalić? Sprawdź.

Wielkość hali odpowiednia do jej przeznaczenia

Wysokość i powierzchnię obiektu należy dostosować do jego przeznaczenia. Parametry te powinny zapewniać nie tylko maksymalną wydajność i możliwości hali w zakresie produkcji czy magazynowania, ale też bezpieczeństwo i komfort pracy zatrudnionych osób. Precyzyjne dopasowanie i określenie optymalnych wymiarów wpływa też na zmniejszenie kosztów wykonania inwestycji i jej późniejszej eksploatacji, w tym serwisowania, oświetlenia, ogrzewania czy wentylacji.

Miej przy tym na uwadze, że nie warto próbować oszczędzać kosztem wielkości budynku. Jeżeli obiekt już na początku okaże się za mały, szybko wymusi poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, np. rozbudowę czy magazynowanie towarów na zewnątrz, które mogą okazać się bardzo kosztowne. Powierzchnia obiektu powinna być zatem po prostu optymalna, czyli mieszcząca wszystko to, co niezbędne do wygodnego prowadzenia danego biznesu. Przed stworzeniem projektu budynku należy zatem starannie przemyśleć, co koniecznie musi znaleźć się w obiekcie. Istotne jest też dopasowanie jego wielkości do metrażu działki oraz uwzględnienie ewentualnych innych budynków, ciągów komunikacyjnych, parkingów oraz innych miejsc i obiektów.

Jak dopasować wysokość hali produkcyjnej?

Budowa hal produkcyjnych ze stali czy prefabrykatów żelbetowych pozwala na dużą dowolność w zakresie kształtów i wymiarów. Jeśli chodzi o wysokość obiektu, to powinna ona uwzględniać przepisy BHP dotyczące wysokości pomieszczeń pracy. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 2003 roku stanowi, że parametr ten w pomieszczeniach stałej pracy, czyli odbywającej się przynajmniej przez 4 godziny dziennie, nie może być mniejszy niż:

  • 3300 cm w świetle w pomieszczeniu, gdzie występują szkodliwe dla zdrowia czynniki,
  • 3000 cm w świetle w pomieszczeniu, w którym nie ma czynników szkodliwych dla zdrowia.

Parametry te można zmniejszyć do 2500 cm, pod warunkiem że w pomieszczeniu zamontowano klimatyzację, a także uzyskano stosowną zgodę państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Decyzja o zmniejszeniu wysokości obiektu wiąże się z oszczędnościami w zakresie ogrzewania – im niższe pomieszczenie, tym zazwyczaj mniejsze są koszty ich ogrzania. Teoretycznie możliwe jest pomniejszenie wymiarów obiektu, jednakże w praktyce najczęściej wybieranymi wysokościami hal produkcyjnych są te o wartości 3 m oraz 3,5 m, które zapewniają większą wygodę użytkowania, a także możliwość łatwego wjechania do środka samochodów ciężarowych.

Jeśli nie wiesz, jaka powierzchnia hali produkcyjnej będzie odpowiednia do potrzeb Twojego biznesu, zaufaj doświadczeniu specjalistów z firmy Probis. Eksperci doradzą Ci w wyborze optymalnych rozwiązań i pomogą w profesjonalnym wykonaniu inwestycji.