Comhome.pl

Informacje o budownictwie, architekturze, domu i ogrodzie

Szykujesz remont domu starszego od ciebie? Pamiętaj o kilku drobiazgach!

ByRedakcja

maj 23, 2022
remont

Niektórzy z nas planują zakup starego domu za miastem lub gdzieś całkowicie poza cywilizacją. Inni z kolei dostali taki dom w spadku po dziadkach, na przykład, i teraz głowią się i troją, jak by tu ten dom odrestaurować. Obawy nie są bezzasadne, ponieważ remont domu starszego niż jego nowy właściciel to zadanie często bardziej skomplikowane niż stawianie budynku od podstaw. Interesuje cię ten temat? Chcesz wiedzieć więcej?

Stary dom: z czym się trzeba liczyć?

Jest cała masa spraw natury formalnej, na początku, ponieważ trzeba określić, w jakim stopniu obiekt nadaje się do użytku. Aktualne przepisy budowlane niekoniecznie będą kompatybilne z konstrukcją budynku mieszkalnego, który ma więcej niż pięćdziesiąt lat. Kto wie, być może nawet będziesz miał do czynienia z obiektem zabytkowym i generalny remont może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, z których wielu właścicieli nawet nie zdaje sobie sprawy… no, chyba że jest już po fakcie.

Zanim więc twoje wyjątkowo skuteczne gwoździe pierśnieniowe w ogóle pójdą w ruch, powinieneś najpierw dokładnie wybadać, z czym tak naprawdę masz do czynienia. Ponadto, jeśli twój nowy / stary dom stał przez dłuższy czas pusty, możesz liczyć się z koniecznością wyburzenia ścian działowych, które uległy degradacji. To z kolei może być przyczyną nadania posiadłości statusu obiektu zagrożonego katastrofą budowlaną w trakcie remontu.

Jak zacząć remont starego domu na wsi?

No więc jeśli już udało ci się sprecyzować stan i status obiektu, którym dysponujesz, pora zacząć odpowiednie prace remontowe. Wiele osób decyduje się zrobić to samodzielnie z minimalnym wykorzystaniem profesjonalnej ekipy budowlanej. Pewnie, można i tak. Aby jednak wszystko miało ręce i nogi, musisz najpierw dostarczyć materiały oraz sprzęt. A skoro remont starego budynku ma się odbyć gdzieś hen za miastem – transport materiałów może wymagać działań na raty.

Na szczęście jest coś takiego jak taśma polipropylenowa. Remont mieszkania, czy wymiana pokrycia dachowego – taśmy PP są niezwykle użyteczne podczas transportowania ciężkich ładunków. Dlatego niekiedy nazywa się je również taśmami spajającymi. Bez nich trudno ci będzie w ogóle ruszyć z remontem domu za miastem. Zakup taśm PP powinieneś więc uznać za pierwszy krok w swoim przedsięwzięciu.

Ostatnie dni remontu w starym domu

Sam przebieg remontu starego domu może być procesem bardzo prostym lub też niesłychanie skomplikowanym i to w głównej mierze zależeć będzie od samego budynku. Dlatego nie będziemy o tym mówić. Wspomnimy za to o montażu bramy, która jest tak jakby finalnym, symbolicznym akcentem remontu. Otóż wiele osób zapomina, że wózki bramowe również trzeba zamontować i to przed założeniem bramy na prowadnicę. Szczegół, ale trzeba o nim pamiętać, inaczej możesz być zmuszony do rozbiórki swojej pięknej bramy.