Comhome.pl

Informacje o budownictwie, architekturze, domu i ogrodzie

Zakup kotła gazowego — na co zwrócić uwagę?

ByRedakcja

maj 9, 2022
kotły gazowe

Wybierając nowy kocioł gazowy do swojego domu, trzeba się zastanowić, jaki powinien być. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić wszystkie parametry. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych rodzajów różniących się mocą kotła, ilość zużywanego gazu, za który trzeba zapłacić.

Jakie są dostępne modele

Każdy kocioł gazowy ma za zadanie ogrzać dom i wodę do codziennego użytku. Jednak podczas wyboru kotła należy zwrócić, jaką posiada moc. Za duża moc będzie sprawiała, że urządzenie będzie zużywało większą ilość gazu. Drugim ważnym czynnikiem jest ilość ciepłej wody, którą kocioł będzie mógł dostarczyć i czy ta ilość będzie wystarczająca. Dzięki temu nie trzeba będzie tworzyć harmonogramu korzystania z łazienki. Na rynku istnieją różne modele z wieloma funkcjami:

  • Kotły gazowe dwufunkcyjne przepływowe, są to modele, które ogrzewają wodę w sposób przepływowy, czyli nie posiadają zbiornika ciepłej wody. W tym modelu ważna jest moc grzewcza. Nie można stosować cyrkulacji wody użytkowej a od mocy zależy ilość dostępnej ciepłej wody. Plusem jest stosunkowo niska cena, minusem jest fakt, że nie uzyska się ciepłej wody jeżeli puści się ją w dwóch różnych miejscach.
  • Kotły gazowe jednofunkcyjne skutecznie ogrzewają dom a woda zbierana jest w osobny zbiorniku. W tym modelu wydajność zależy od pojemności zbiornika, do którego można podłączyć cyrkulację powietrza.
  • Kotły gazowe kompaktowe są to kotły w dwóch możliwościach, wiszącym ze zbiornikiem do 50 litrów lub stojący z pojemnością nawet do 200 litrów. O wydajności decyduje moc grzewcza i pojemność zbiornika.

Dlaczego moc kotła jest ważna

Kocioł gazowy musi dostarczyć tyle ciepła, ile jest potrzebne, aby ogrzać dom. Wybierając kocioł, w szczególności do domu o mniejszym zapotrzebowaniu, warto zwrócić uwagę na zakres modulacji mocy grzewczej. Oznacza to, że im będzie większy, tym kocioł będzie się lepiej dopasowywał do zapotrzebowania na ciepło i zużywał mniej gazu.

Gdzie kupić kotły gazowe

Wybór kotła gazowego nie powinien być zrealizowany w pośpiechu. Trzeba dobrze się zastanowić nad wyborem rodzaju, pojemności zbiornika i mocy. Taka inwestycja będzie na lata, dlatego na zakupy najlepiej jest wybrać się do sprawdzonych sklepów. Sklep technika-grzewcza-sklep.pl oferuje sprawdzone i najlepszej jakości kotły grzewcze. W swoim asortymencie posiadają również wszelkie niezbędne akcesoria, które mogą okazać się potrzebne podczas montażu lub użytkowania.