Comhome.pl

Informacje o budownictwie, architekturze, domu i ogrodzie

Dom parterowy a może z poddaszem użytkowym?

ByRedakcja

lut 22, 2022
dom parterowy

Każdy marzy o pięknym domu, choć nie dla każdego oznacza on dokładnie to samo. Piękno jest subiektywne, więc domy buduje się z przeróżnych projektów i wszystkie one znajdują swoich adoratorów. Przyjrzyjmy się tej sprawie trochę bliżej. Jaki dom lepiej wybrać – parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Wielkość działki pod dom

Na początek warto wziąć pod uwagę wielkość działki. Jeśli jest ona niezbyt duża, to może się okazać, że dom parterowy zajmie większą ją część. W związku z tym nie wystarczy już przestrzeni na ogródek, garaż czy spory podjazd. Na małych działkach lepiej sprawdzają się domy z poddaszem użytkowym, które pozwalają wydajniej zagospodarować teren. Można stawiać je nawet na niewielkich działkach, co często obniża koszty całej inwestycji. Zanim więc zdecydujemy się na kształt domu, trzeba najpierw dobrze rozplanować sobie zagospodarowanie terenu. Dzięki temu będzie można zdecydować się na projekt, który na danym terenie będzie bardziej sprawdzał się lepiej i zapewniał mieszkańcom domu więcej swobody.

Brak schodów

Jeśli nie masz jeszcze działki i dopiero się za nią rozglądasz, to bez wątpienia masz większy wybór. Możesz bowiem skupić się na zaletach różnych projektów domów. Jeśli chodzi o parterowe, to ich największą zaletą jest brak schodów. To duże udogodnienie dla osób starszych oraz tych, które mają problemy z mobilnością. Brak schodów oznacza mniej barier we wnętrzu domu, które trzeba by każdego dnia wiele razy pokonywać. Równocześnie trzeba pamiętać, że klatka schodowa może pełnić funkcję dekoracyjną w domu. Pod nią można też zorganizować dodatkową przestrzeń do przechowywania np. na pralnię lub spiżarnię.

Skosy trudne do zagospodarowania

W przypadku poddaszy użytkowych trzeba zwrócić szczególną uwagę na obecność skosów. W zależności od projektu mogą one zabierać sporo przestrzeni użytkowej i sprawiać, że będzie ona niemal nie do zagospodarowania. Jeśli sufit jest zbyt nisko, by można stanąć pod nim z w pełni wyprostowanymi plecami, to ustawienie pod nim mebli może być bardzo trudne. Można jednak znaleźć domy, których poddasze jest zaprojektowane w taki sposób, by żaden ze skosów nie przeszkadzał w wygodnym korzystaniu z pomieszczeń. W przypadku domów parterowych właściwie nie ma tego problemu. Na kształt pomieszczeń nie wpływają żadne skosy, więc ich zagospodarowanie jest proste. Właściwie nie ma żadnych ograniczeń w wystroju wnętrz – oczywiście oprócz budżetu oraz własnej kreatywności. 

Betoniarnia Warszawa – budowa tak samo trudna!

Warto też pamiętać, że niezależnie od wybranego projektu domu trudność jego realizacji jest zbliżona. Niezależnie od ilości pięter czy obecności poddasza konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnej warszawskiej betoniarni, która dostarczy na plac budowy wysokiej jakości beton. Przyda się on do wylania fundamentów czy stropów. Beton może też się przydać w przypadku wylewania podjazdów lub tarasów. Dlatego właśnie warto zapisać sobie kontakt do betoniarni, by w razie potrzeby wiedzieć, gdzie go zakupić. Betoniarnia Warszawa po prostu może Ci się przydać, żeby budowa domu przebiegła bez zbędnych problemów.