Comhome.pl

Informacje o budownictwie, architekturze, domu i ogrodzie

Robot kuchenny – niezbędny pomocnik miłośników gotowania

ByRedakcja

lip 23, 2022
Robot kuchenny

Nawet najlepsi szefowie kuchni wspomagają się w swojej codziennej pracy wielofunkcyjnymi robotami kuchennymi. Dzięki nim wykonywanie wielu czynności w kuchni zajmuje mniej czasu i jest zwyczajnie łatwiejsze. Jeśli i Ty dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz takiego pomocnika, szybko przekonasz się, że wybór tego rodzaju urządzeń dostępnych w sklepach jest naprawdę szeroki. Na co zwrócić uwagę przy ich porównywaniu? Jakie cechy powinien mieć dobry robot kuchenny? Sprawdź, a wybór idealnego modelu z pewnością przyjdzie Ci znacznie łatwiej!

Cechy dobrego robota kuchennego

Bogata oferta urządzeń wielofunkcyjnych dostępnych w dobrych sklepach pozwala na wybranie modelu idealnie dopasowanego do potrzeb konkretnego użytkownika. Zastanów się zatem, jakie funkcje powinien mieć obowiązkowo robot kuchenny, aby spełnić wszystkie Twoje wymagania. Co konkretnie warto uwzględnić?

Moc urządzenia

Im większa moc silnika, tym większa funkcjonalność i dłuższy czas nieprzerwanej pracy. Najlepsze modele robotów dostępne na rynku są w stanie kruszyć lód i wyrabiać ciężkie ciasta drożdżowe z dużej porcji składników. Jeśli będziesz próbować wykonać te same czynności przy pomocy sprzętu o niewystarczająco dużej mocy, prawdopodobnie szybko go uszkodzisz.

Najlepiej, jeśli robot będzie wyposażony w opcję regulacji prędkości w zależności od przygotowywanej potrawy. Ubijanie śmietany wymaga przecież szybszych ruchów mieszadła niż zagniatanie ciasta kruchego. Niektóre nowoczesne modele mają funkcję automatycznego dostosowywania intensywności obrotów, co jeszcze bardziej ułatwia pracę w kuchni. 

Każdy producent określa w instrukcji obsługi maksymalne ilości produktów, jakie można jednorazowo mieszać przy pomocy konkretnego robota, a także twardość artykułów, które można nim rozdrabniać. W przypadku profesjonalnych kuchni, gdzie sprzęty kuchenne są użytkowane szczególnie intensywnie, kluczowe znaczenie ma też maksymalny okres nieprzerwanej pracy urządzenia. Aby służyło Ci bezawaryjnie przez długi czas, stosuj się do wskazówek zawartych w instrukcji.

Pojemność misy

Dopuszczalna objętość potraw, które można przyrządzić w konkretnym modelu robota, zależy również od pojemności misy. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu decydować się na największą dostępną w sklepie. Dopasuj ją do swoich potrzeb. Za optymalną można uznać taką o pojemności 5 l, ale przede wszystkim zastanów się, jakie porcje dań przygotowujesz najczęściej i dla jak wielu osób gotujesz. Zbyt duża misa nie tylko będzie niepotrzebnie zajmowała miejsce na blacie, ale też przyrządzanie w niej potraw o niewielkiej objętości może okazać się zwyczajnie niemożliwe.

Dodatkowe przystawki

Większość producentów robotów oprócz zestawu tradycyjnych końcówek służących do mieszania i wyrabiania ciasta oferuje również mnóstwo dodatkowych przystawek, podnoszących funkcjonalność urządzenia. Do najpopularniejszych należą:

  • przystawka do blendowania koktajli,
  • końcówka do nadziewania kiełbas,
  • przystawka do makaronu,
  • szatkownica,
  • sokowirówka,
  • maszynka do mięsa.

W tym przypadku więcej znów niekoniecznie znaczy lepiej. Liczba przystawek powinna być dopasowana do Twoich realnych potrzeb. Nieużywane końcówki będą tylko niepotrzebnie zagracały kuchnię, bo szanse na to, że zaczniesz regularnie przygotowywać samodzielnie makaron, jeśli do tej pory nigdy tego nie robiłeś, są naprawdę niewielkie.

Jeden robot do wszystkiego?

Nowoczesne roboty kuchenne mają wiele różnorodnych funkcji i są w stanie zastąpić szereg innych urządzeń. Dzięki temu oszczędzasz nie tylko czas, ale i miejsce w kuchni. Nie czekaj, tylko już dziś przenieś swoje gotowanie na zupełnie innych poziom i zamów robota kuchennego w Neonet! A gdy już zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby w pełni wykorzystać jego funkcjonalność i mieć pewność, że prawidłowo używasz wszystkich przystawek.