Comhome.pl

Informacje o budownictwie, architekturze, domu i ogrodzie

Kotły na paliwa stałe. Jaki piec c.o. wybrać?

ByRedakcja

lut 11, 2022
Kotły na paliwa stałe

Piec na paliwo stałe np. ekogroszek, drewno czy pellet to kompaktowe, estetycznie wykonane i precyzyjnie zaprojektowane urządzenie o nowoczesnym wyglądzie. Jaki piec c.o. wybrać? Który sprawdzi się najlepiej?

Piec c.o. to popularna, choć potoczna i nie do końca poprawna nazwa stosowana w odniesieniu do kotłów centralnego ogrzewania. Z uwagi na to, że używana jest powszechnie posłużymy się nią na potrzeby niniejszego artykułu.

Warto jednak mieć na uwadze jaka jest różnica między piecem a kotłem. Podczas gdy kocioł podgrzewa nośnik ciepła, który następnie rozprowadzany jest przez instalację c.o. i wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń, piec ogrzewa wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje, a ciepło przekazywane jest na drodze promieniowania i konwekcji.

Piec c.o. – jaki wybrać?

Instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna w warunkach klimatycznych, w których żyjemy. Utrzymanie komfortu cieplnego jest bez niej niemożliwe przez znaczną część roku. Dlatego wielu właścicieli domów zastanawia się nad wyborem sposobu ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej – zwłaszcza takim, które będzie funkcjonalne, ekonomiczne i skuteczne. Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę?

Przy wyborze pieca na paliwo stałe zasadnicze znaczenie ma to, jaki opał będziemy stosować i jaki nakład pracy chcemy włożyć w jego obsługę. Na rynku dostępne są piece na pellet i piece na ekogroszek, których praca jest w dużym stopniu zautomatyzowana.

Piec automatyczny, kompaktowy, ekologiczny, czyli… idealnie dopasowany do potrzeb!

Obecnie, w dobie gdy niezwykle ważną wartością jest czas, idealnym rozwiązaniem są automatyczne piece co. Dzięki nim, kotłownię możemy odwiedzać raz na kilka dni, wyłącznie po to, by uzupełnić zapas paliwa. Daje to także inne korzyści. Podczas naszej kilkudniowej nieobecności dom nie wyziębia się jak np. w przypadku starych, węglowych kotłów zasypowych, które wymagają niemal stałego dozoru.

Automatyczna praca możliwa jest dzięki sterownikom, które nadzoruj a temperaturę w pomieszczeniach i “przypominają” gdy trzeba dosypać opał. Niektóre umożliwiają także oczyszczanie wymiennika ciepła i ciągów spalinowych kotła – jeśli oczywiście wyposażony jest on w system automatycznego czyszczenia. W przypadku gdy zechcemy uruchomić piec na odległość lub zmienić parametry jego pracy – wystarczy, że weźmiemy do ręki telefon komórkowy. Wiele z nich ma bowiem opcję zdalnego sterowania!

W przypadku niewielkich kotłowni świetnie sprawdzają się kompaktowe piece c.o. Zajmują niewiele miejsca m.in. dzięki temu, że zasobnik umieszczony jest nad wymiennikiem pieca.

Ważne dla funkcjonowania pieca i komfortu jego użytkowania jest jakość wykonania.

Precyzyjne wykonanie i wysoka jakość materiałów oraz podzespołów użytych do produkcji urządzenia procentują i pozwalają cieszyć się urządzeniem przez wiele lat. Często świadczy o tym także dłuższa gwarancja producentów. Profesjonalne piece renomowanych producentów znajdziesz m.in. na stronie defro.pl.

Nie mniej istotna jest także, bagatelizowana przez lata, kwestia ekologii. Nabiera ona większego znaczenia, gdy kolejne pokolenia skazane są na oddychanie zanieczyszczonym, pełnym smogu powietrzem. Obecnie paliwo musi spełniać określone normy. Podobnie jest z piecami. Nie są to już urządzenia, w których można spalać dowolne paliwo, które nierzadko pod wpływem wysokiej temperatury, wydzielały rakotwórcze substancje. Dzisiaj, zgodnie z obowiązującym prawem, sprzedawane piece spełniają wymagania unijnego ekoprojektu.