Comhome.pl

Informacje o budownictwie, architekturze, domu i ogrodzie

Grupy pompowe w kotłowni

ByRedakcja

kwi 26, 2023
Grupa pompowa

W dzisiejszych czasach coraz częściej stosuje się grupy pompowe w instalacjach grzewczych. Ich popularność wynika z faktu, że pozwalają one zaoszczędzić miejsce oraz czas przy montażu instalacji. W naszym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam zalety stosowania grup pompowych oraz odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto zainwestować w te urządzenia.

Grupa pompowa, co to właściwie jest? Skomplikowany układ urządzeń, który wymusza krążenie czynnika grzewczego w instalacji. Najważniejszym elementem tej grupy jest pompa obiegowa, ale to nie wszystko! Zawory odcinające, termometry umożliwiające kontrolowanie temperatury, zawory zwrotne – to tylko niektóre elementy składające się na grupę pompową.

A co to daje? Dlaczego warto ją stosować w kotłowni? W zależności od przeznaczenia, grupy pompowe mogą być wyposażone w różnego rodzaju zawory mieszające 3-drogowe albo 4-drogowe. Co to oznacza? To umożliwia obniżenie temperatury zasilania lub powrotu czynnika grzewczego w instalacji c.o.

To jednak nie wszystko! Dodatkowy elektryczny siłownik współpracujący z odpowiednim sterownikiem i czujnikami temperatury, zapewni wygodną, w pełni automatyczną regulację zaworu mieszającego.

Ale to nie koniec, nie zapomnij o odmiennych parametrach wymaganych przez urządzenia w instalacji, takich jak niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. A co z podłączeniem dwóch różnych źródeł ciepła, takich jak kondensacyjny kocioł gazowy i kocioł na paliwo stałe – wymagający zabezpieczenia przed zbyt niską temperaturą powrotu? Tutaj pomogą nam pompowe grupy mieszające, które znajdują zastosowanie w instalacjach podzielonych na kilka obiegów grzewczych.

Czym są grupy pompowe?

Grupa pompowa to urządzenie, które łączy w jednej zwartej i dobrze izolowanej obudowie kilka elementów instalacji. Dzięki temu zajmują mniej miejsca niż montowane oddzielnie. Główną funkcją grup pompowych jest przepompowywanie cieczy grzewczej oraz zapewnienie właściwego ciśnienia i przepływu w instalacji grzewczej.

Grupa pompowa
Grupa pompowa z oferty sklepu Hydrotermo.pl

Zalety stosowania grup pompowych

Stosowanie grup pompowych w instalacjach grzewczych przynosi wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

Szybki i łatwy montaż

Dzięki grupom pompowym montaż instalacji grzewczej jest szybszy i łatwiejszy. Wszystkie elementy hydrauliczne są już zamontowane w jednej obudowie, co znacznie skraca czas i koszty montażu.

Nowoczesny wygląd

Grupy pompowe zapewniają nowoczesny i atrakcyjny wygląd. Dzięki temu są one coraz częściej stosowane w kotłowniach nowoczesnych budynkach mieszkalnych i biurowych.

Minimalizacja strat ciepła

Grupy pompowe mają izolację termiczną elementów hydraulicznych, dzięki czemu straty ciepła przez te urządzenia są sprowadzone do minimum. Izolacja termiczna podzielona jest na sekcje. Dzięki temu elementy elektryczne znajdują się poza izolacją oraz istnieje możliwość zdjęcia tylko części izolacji uzyskując dostęp do najważniejszych elementów hydraulicznych grupy.

Dodatkowe wyposażenie

Dla grup pompowych dodatkowe wyposażenie stanowią rozdzielacze, dzięki którym możliwy jest łatwy i szybki montaż kilku grup w jednej instalacji. Grupy pompowe posiadają również unikatowe rozwiązania, dzięki którym spełnione są wymogi przepisów unijnych i jednocześnie urządzenia te są przygotowane do pracy z możliwie największą energooszczędnością. Przykładem takich rozwiązań są zastosowane pompy elektroniczne czy progresywne zawory mieszające.

Małe rozmiary

Grupy pompowe dostępne są w dwóch wielkościach – możesz dopasować wielkość instalacji do ilości miejsca w kotłowni. Najmniejszy rozmiar grupy pompowej zawierającej pompę, armaturę sterującą oraz termometry i zawory jest mniejszy od kartki A4!