Comhome.pl

Informacje o budownictwie, architekturze, domu i ogrodzie

Ewolucja w zakresie materiałów murowych

ByRedakcja

cze 28, 2022
murowanie

Jednym z najstarszych, wyprodukowanych przez człowieka materiałów budowlanych jest cegła pełna, powstająca w procesie wypalania różnych gatunków gliny. Stosowana jest w budownictwie od wieków i współcześnie wciąż tradycyjne cegły pełne można nabyć i wykorzystać. Jednakże ich wykorzystanie nie jest już szerokie, obecnie są one produktem w pewnym stopniu niszowym czy też wykorzystywanym na specjalne zamówienie aranżacyjne. Budownictwo obecnie przesunęło się w kierunku elementów murowych o większych wymiarach i dużo częściej wybiera się materiały murowe w postaci bloczków np. z betonu komórkowego lub silikatów. Jakie są różnice w charakterystyce materiałów murowych?

Tradycyjny materiał murowy

Cegła pełna jest materiałem murowym o określonych wymiarach, pozbawionym drążeń w swojej strukturze. Produkuje się ją z różnego rodzaju surowców.  Od wieków powstają tradycyjne cegły suszone, które jednak dziś właściwie nie są wykorzystywane, z uwagi na niską odporność na uszkodzenia mechaniczne i higroskopijność. Zostały one zastąpione przez cegły powstające z różnych materiałów, które są utwardzane przy udziale wysokiej temperatury w procesie wypalania czy też autoklawizacji.

Elementy silikatowe

Silikaty to materiały powstające z połączenia piasku, wapna i niewielkiej ilości wody. Po odpowiednim połączeniu ze sobą wszystkich surowców, następuje proces formowania bloczków pod ciśnieniem, z użyciem pras hydraulicznych lub mechanicznych. Końcowym etapem produkcji jest utwardzane gotowych elementów w autoklawach w warunkach wysokiej temperatury i przy udziale pary wodnej o wysokim ciśnieniu. Dzięki autoklawizacji bloczki silikatowe nabierają odpowiednich właściwości fizycznych, jak wysoka trwałość i wytrzymałość.

Istnieje szeroka gama elementów silikatowych. Wśród bloczków silikatowych podstawowych w Systemie Budowy H+H znajdują się m.in. bloczki profilowane na pióro-wpust, bloczki profilowane na pióro i wpust z pochwytem montażowym czy też bloczki gładkie. Bloczki te występują w postaci elementów pełnych i drążonych.

Dostępna jest również grupa silikatowych elementów tradycyjnych, takich jak cegła wapienno-piaskowa, jest to materiał produkowany od początku istnienia przemysłu silikatowego i podobnie jak w przypadku innych cegieł pełnych pozostający obecnie w roli uzupełnienia asortymentu silikatowego.

Elementy silikatowe, to nie tylko produkty ścienne o standardowych zastosowaniach, to także produkty elewacyjne wykorzystywane do budowy ścian elewacyjnych, warstw licowych oraz elementów małej architektury. Mogą to być takie elementy jak cegła silikatowa elewacyjna, kształtka elewacyjna z łupaną strukturą powierzchni licowej, kształtka narożna z łupaną strukturą powierzchni licowej i czołowej oraz płytka elewacyjna z łupaną strukturą powierzchni licowej.

Dlaczego warto wybrać bloczki silikatowe do wznoszenia przegród obiektu?

Szeroka oferta rynkowa silikatów sprawia, że można je wykorzystywać do wznoszenia ścian różnego typu, również przegród specjalnych np. o podwyższonych wymaganiach izolacyjności akustycznej – silikaty charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną, przegroda silikatowa stanowi bardzo dobrą barierę przed przenoszeniem się nieprzyjemnych dźwięków. Ściany z silikatów cechują się także bardzo wysoką akumulacyjnością cieplną, dzięki czemu w raz ogrzanym pomieszczeniu temperatura utrzymywana jest przez dłuższy czas. A dzięki zdecydowanie większym wymiarom, od tradycyjnej cegły pełnej, nowoczesne bloczki silikatowe pozwalają na zdecydowanie szybsze postawienie cichych, wytrzymałych i zapewniających bezpieczeństwo przegród obiektu.