Comhome.pl

Informacje o budownictwie, architekturze, domu i ogrodzie

Ogrzewanie nadmuchem powietrza- za i przeciw

ByRedakcja

sty 27, 2022
Ogrzewanie nadmuchem powietrza

Ogrzewanie nadmuchem powietrza to rozwiązanie szczególnie popularne w krajach za oceanem. Od niedawna ta opcja grzewcza zdobywa uznanie konsumentów i w naszych rejonach. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w ogrzewanie powietrzem, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie zalet i wad tego rozwiązania grzewczego.

Ogrzewanie nadmuchem powietrza- podstawowe informacje

Najpierw przybliżymy, jak działa ogrzewanie powietrzem. Ogrzewanie nawiewowe to proces, w którym ciepłe lub gorące powietrze jest wtłaczane poprzez dopasowane kratki umieszczone w ścianach lub na podłodze pomieszczenia. Ciepłe powietrze, które jest w tym systemie wykorzystywane, jest ogrzewane w piecu. W kolejnych etapach ciepłe powietrze przepuszczane jest przez specjalnie dobrane filtry, na sam koniec wydobywa się przez przewody wylotowe. Ten typ ogrzewania nie wykorzystuje grzejników, rur grzewczych ani wody. Jest to tak zwane ogrzewanie bezpośrednie. Ważnym aspektem w piecach nadmuchowych jest to, aby każdy posiadał wymiennik ciepła. Zaś powietrze dostarczane do pomieszczeń potrzebuje bardzo dobrych jakościowo przewodów. Najczęściej są one wykonywane z odpowiednio izolowanej blachy ocynkowanej oraz płyt z włókna szklanego. Ta druga opcja zapewnia na cichą pracę instalacji. 

Ogrzewanie nadmuchem powietrza- zalety

Ten typ ogrzewania wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród nich można wymienić wysoką sprawność, brak grzejników oraz niższe w porównaniu do innych systemów grzewczych koszty eksploatacji. Argumentem zdecydowanie przemawiającym za zastosowaniem ogrzewania nadmuchem powietrza są natychmiastowe skutki. Już chwilę po uruchomieniu systemu poczujesz ciepłe powietrze, które równomiernie rozprowadzi się po pomieszczeniu. Dodatkowe, według przeprowadzonych analiz finansowych, dzięki temu systemowi ogrzewania można zaoszczędzić nawet do 30% kosztów. 

Kolejną zaletą są dodatkowe funkcje ogrzewania. Instalację tę można bez żadnych przeszkód wykorzystać do zapewnienia niezbędnej wymiany powietrza w domu czy mieszkaniu. To natomiast wiąże się z oszczędnością z powodu braku konieczności montowania odrębnego systemu wentylacji. Dodatkowo, system ogrzewania nadmuchowego może być zastosowana jako wentylacja mechaniczna. Kolejną funkcją jest tak bardzo potrzebna w upały klimatyzacja. Do wszystkich nietypowych zastosowań systemu ogrzewania wymagane są drobne przebudowy.

Kolejnym atutem tej opcji grzewczej są filtry. Dzięki nim nie będziesz musiał martwić się o zanieczyszczenie powietrza. Mało tego, system ten pozwala na zainstalowanie specjalnych lamp UVB. Chronią one przed dostawaniem się przez system grzewczy bakterii i wirusów. 

Ogrzewanie nadmuchem powietrza- wady

Niestety, nawet najpiękniejsze z propozycji systemów grzewczych mają wady. Tak samo jest i w tym przypadku. W pomieszczeniu ogrzewanym powietrzem, aby osiągnąć komfort musi być wydzielana znacznie wyższa temperatura niż w przypadku innych opcji. Wiąże się to z ruchami i prędkością powietrza. Kolejnym mankamentem ogrzewania powietrzem jest to, że kanały ogrzewania nadmuchowego potrzebują więcej miejsca niż rury, które są wykorzystywane do ogrzewania wodnego. Należy się również liczyć z tym, że w razie awarii dom ogrzewany przez powietrze wychłodzi się znacznie szybciej niż te domy, które wykorzystują zjawiska promieniowania. 

Propozycja ogrzewania nadmuchem powietrza jest rozwiązaniem, które nie jest pozbawione zarówno zalet, jak i wad. Każdy z tych aspektów należy rozważyć przed kupnem i zainstalowaniem systemu.