Comhome.pl

Informacje o budownictwie, architekturze, domu i ogrodzie

Nowoczesne technologie w nauce

ByRedakcja

lut 2, 2022

Nowinką jest rzutnik interaktywny: wielofunkcyjne urządzenie korzystające z rozwijającej się techniki rzeczywistości rozszerzonej, angażujące dzieci do nauki poprzez zabawę i liczne interaktywne multimedialne doświadczenia.

Nauka w XXI wieku

Nauka w XXI wieku pędzi jak szalona: co rusz kolejne innowację pomagają ułatwić nam życie w przeróżnych aspektach. Nowoczesne roboty kuchenne, bezprzewodowe słuchawki, robotyczne odkurzacze i telefony z roku na rok coraz bardziej dostosowane do zmaksymalizowania komfortu konsumenta: przyszłość technologii dociera do naszych rąk w zaskakująco (i zachwycająco!) szybkim tempie. Kolejne genialne rozwiązania szybko odnajdują się również w rejonie edukacji – widać to choćby po, gorzej lub lepiej ocenianym, nauczaniu zdalnym; czymś, co jeszcze parę lat temu wydawało się dla wielu nie do pomyślenia. Nowoczesne technologie pomagają w kształceniu szczególnie najmłodszych, którzy zwykle potrzebują większej stymulacji audiowizualnej i kreatywności, by w pełni zaangażować się w lekcje. Poniżej przedstawiamy jedne z najciekawszych urządzeń, które znaleźć można teraz w szkolnych salach!

Nowinki techniczne angażujące dzieci do nauki

W dzisiejszych czasach czterolatek z własnym smartfonem to nic nowego. Można toczyć spory na temat tego, czy więcej z tego wartości pozytywnych, czy negatywnych, ale fakty są, jakie są – dzieci od małego mają kontakt z ekranami i światem wirtualnym. W takich warunkach najważniejsze w nauce jest jedno: interaktywność. Możliwość zaimplementowania świata wirtualnego, tak dobrze znanego i lubianego przez najmłodszych, do procesu edukacji pozwala nauczycielom i rodzicom na pokazanie dzieciom, że nauka to nie zawsze tylko ślęczenie nad książką. Już od dłuższego czasu w licznych polskich klasach znaleźć można tablice interaktywne, funkcjonujące niczym tablet stworzony do nauki, warto jednak spojrzeć na jeszcze nowsze rozwiązania, angażujące dzieci nawet bardziej.

Specyficzną i niezwykle ciekawą nowinką jest rzutnik interaktywny: wielofunkcyjne urządzenie korzystające z rozwijającej się techniki rzeczywistości rozszerzonej, angażujące dzieci do nauki poprzez zabawę i liczne interaktywne multimedialne doświadczenia. Urządzenie montowane na suficie pozwala na dowolnej płaskiej powierzchni wyświetlić cały szereg gier, zabaw i quizów, które pobudzają zarówno kreatywność i umiejętność współpracy dziecka, jak i zachaęcają je do ruchu. To świetnej rozwiązanie nie tylko dla placówek przedszkolnych czy klas 1-3, ale też dla ośrodków rehabilitacji bądź muzeów.

Media społecznościowe a edukacja

Żyjemy w epoce masowego skomunikowania – nawiązywanie kontaktu z ludźmi z całego świata nigdy wcześniej nie było tak łatwe. Chociaż miło jest mieć możliwość znajdowania przyjaciół po drugiej stronie globu, warto też skupić się na lokalnych korzyściach serwowanych nam przez Internet. Portale takie jak Facebook czy programy pokroju Microsoft Teams pozwalają nauczycielom i uczniom na niezwykle łatwą wzajemną komunikację, wymianę uwag, podzielenie się przemyśleniami, wzajemne przesyłanie zadań i zadawanie pytań w razie niepewności. Prawie każdy nastolatek posiada konto na którymś z licznych serwisów społecznościowych, co każdy chętny do współpracy z młodzieżą nauczyciel może wykorzystać dla wzajemnych korzyści. Kontakt z uczniem buduje wzajemne zaufanie i pomaga zmotywować dzieci do nauki – warto więc korzystać z dobrodziejstw, jakie serwuje nam współczesny rozwój technologiczny.