Przed zakupem podłogi drewnianej, wielu z nas zastanawia się nad jej trwałością. Choć z biegiem lat mogą wystąpić zmiany w odcieniu i strukturze desek, utrzymanie podłogi drewnianej w dobrym stanie nie wymaga wielkiego wysiłku. Szczególnie gdy mówimy o podłodze olejowoskowanej.
Zalety podłogi olejowoskowanej
Olejowosk do drewna ma działanie kompleksowe — olej konserwuje i utwardza deski od wewnątrz, a wosk zabezpiecza je z zewnątrz. To znacząco wpływa na trwałość podłogi oraz na potrzebę jej renowacji. Deski stają się odporne na zmiany temperatury i wilgotności, zachowując jednocześnie zdolność do oddychania.
Ciekawostką jest fakt, że deski olejowoskowane nie powodują alergii i nie elektryzują się. W dodatku, podłoga olejowoskowana jest łatwa w utrzymaniu, nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych i z wiekiem zyskuje szlachetny wygląd starego drewna. To jednak nie zwalnia nas z obowiązku właściwej pielęgnacji.
Regularna pielęgnacja drewnianej podłogi
Pierwsze dwa tygodnie po montażu są kluczowe. Jeśli konieczne stanie się wyczyszczenie podłogi, na początku możesz użyć tylko odkurzacza lub miotły, a rozlane płyny musisz natychmiast wchłonąć suchą szmatką. Ustawiając meble i inne elementy wyposażenia, zwróć uwagę na nogi stołów i krzeseł — powinny być zabezpieczone filcowymi podkładkami. Dla foteli obrotowych zaleca się matę ochronną lub gumowe kółka.
Aby przedłużyć żywotność i utrzymać atrakcyjny wygląd podłogi olejowoskowanej, warto korzystać z odpowiednich środków pielęgnacyjnych na bazie wosku. Takie preparaty chronią powierzchnię przed brudem, tworząc ochronną powłokę.
Dzięki temu niewielkie zadrapania, które mogą pojawić się podczas codziennego użytkowania, łatwo będzie usunąć – wystarczy nanieść warstwę olejowosku w miejscu uszkodzenia. Przy większych szkodach nie musimy odnawiać całej podłogi poprzez szlifowanie czy cyklinowanie.
W normalnym użytkowaniu podłogi olejowoskowanej, wystarczy raz w tygodniu przetrzeć ją płaskim i wilgotnym mopem — ale pamiętaj, że podłoga drewniana nie lubi wody!
Unikaj nadmiaru wody i środków pielęgnacyjnych niezalecanych przez producenta. Bardziej szczegółowe czyszczenie, polegające na nałożeniu środka konserwująco-zabezpieczającego, zaleca się przeprowadzać raz lub dwa razy w roku.
Podłoga drewniana może pozostać w świetnym stanie przez lata
Czy decydując się na podłogę olejowoskowaną, skazujemy się na jej ciągłe sprzątanie? Oczywiście, że nie. Początkowe dwa tygodnie po montażu mogą wymagać od nas dodatkowego wysiłku, ale jeżeli przestrzegasz zaleceń producenta, możesz cieszyć się piękną podłogą przez wiele lat.
Największym niebezpieczeństwem dla powłoki olejowoskowej jest brak regularnej pielęgnacji. Dlatego odkurzaj, zamiataj, i nie przesadzaj z myciem podłóg drewnianych!
Autor: Grzegorz Teter, właściciel Antique Oak